بوم گردی

مسجد شاه نعمت الله ولی تفت

مسجد شاه نعمت الله ولی تفت

این مسجد در جنب خانقاه مزبور ساخته شده است و جامع مفیدی بنای اولیه‌ی آن‌را به‌ خانش بیگم همشیره‌ی شاه طهماسب که همسر یکی از نواده‌های شاه نعمت الله بوده است نسبت می‌دهد. (مستوفی بافقی : ۶۰)

مسجد شاه نعمت الله ولی تفت

بنا به قول ایرج افشار قدیم ترین تاریخی که حدود بنای مسجد را نشان می‌دهد سنگ محراب آن است که مربوط به سال ۸۷۳ هجری است (افشار : ۱/۴۱۲) وحال آنکه خانش بیگم در ۹۹۹ هجری فوت کرده است. بنابراین احتمال اینکه تاریخ بنای این مسجد مربوط به قبل از زمان وی باشد صحیح تر است.

آیتی بنای این مسجد را به شاه ابوالولی فرزند شاه ابوالمهدی منسوب می‌داند وی معاصر شاه عباس بوده وچندی حکومت یزد داشته است (آیتی : ۴-۲۴۳).

میدان یا حسینیه‌ی شاه ولی :

ایرج افشار می نویسد ” این حسینیه درضلع جنوبی میدان شاه ولی قرار دارد بنای اولیه‌ی آن بعدها مرمت گردیده است و فعلاً یک بدنه ازحسینیه مشرف به میدان باقی است و استدلال می‌کند بنای آن باید درقرن نهم ساخته شده باشد زیرا دیواره‌ی وسطی آن را که به عزا خانه مشهور است با کاشی‌های مسدس که درقرن نهم در یزد مرسوم بود و در مساجد بندرآباد و ابرندآباد وعده‌ای از ابنیه‌ی یزد به‌ کار برده اند کاشی کاری کرده اند (افشار: ۴۱۰)

در “مسجد شاه ولی” تفت که در قرن هشتم هجری قمری بنا شده؛ آثار جالب توجهی به چشم می خورد که از آن جمله می توان به سنگ مرمر محراب با نقش قندیل و کنده کاری های گل و بته و واژه های مقدس اشاره نمود. در ورودی چوبی مشبک بسیار ظریف که لفظ (محمد) چند بار در حلقه هایی به صورت زیبا بر آن کنده کاری شده و در اطراف آن کتیبه ای از کاشی معرق نام دوازده امام به خط نسخ بر روی آن نصب شده است و یک شبکه گچ بری بسیار خوش طرح برای نورگیری که در حاشیه اش تاریخ ۱۳۳۹ دیده می شود از دیگر دیدنی های این اثر به شمار می رود.

نطرات

  • رضا حسینی اسفند ۱۷, ۱۳۹۷در۵:۵۳ ب.ظ پاسخ

    متشکرم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *