گردشگری

موزه آب یزد

موزه آب یزد

موزه آب شهر یزد بنا شده در استان یزد یکی جذاب ترین موزه های این شهر است که به دلیل قرابت و نزدیکی آن به میدان امیر چخماق مورد دقت و توجه گردشگران متعددی قرار گرفته است. موزه آب یزد همزمان با برگزاری اولین همایش بین المللی قنات در اردبیهشت ماه سال ۱۳۷۹ هجری خورشیدی در شهر یزد بهره برداری شد.

این موزه محل قابل قبولی برای آشنایی با اثرها و ابنیه تاریخی مرتبط با آب است. این موزه در شمال میدان امیر چقماق شهر یزد جای دارد. در‌ این موزه لوازم متعدد حفر قنات، ابراز و ادوات میزان گیری حجم آب، وسایل تامین نور و روشنایی در قنات، سندها و مدارک خرید و فروش آب و وقف نامه های قدیمی، کتابچه میراب ها و اسناد توزیع آب، ظروف حفظ و نگهداری و حمل آب و بسیاری اسباب و لوازم و اشیای با ارزش دیگر محافظت می شود. این موزه در منزل تاریخی کلاهدوزها برپا شده‌ است.

موزه آب یزد

خانه کلاهدوزها که در زمینی به مساحت ۷۲۰ مترمربع و به درخواست حاج سید علی‌ اکبر کلاهدوز ( یکی بازرگانان عصر قاجار ) در سال ۱۲۶۶ هجری قمری ساخته شده، یک هنر معماری شگفت‌ آور است که از ۵ اشکوب ( طبقه ) تشکیل یافته است. از سطح اول یا پایین‌ ترین طبقه این منزل، انشعاب دو کاریز رحیم‌ آباد و زارچ می‌گذرد که اکنون هر کدام از این دو قنات کماکان فعال می‌ باشد. فضای سطح دوم که در عمق ۱۰ متری زمین قراردارد، به صورت هشت ضلعی است که به دلیل برخورداری از دمای ثابت و فضای مناسب، محل قابل قبولی برای محافظت و ذخیره نمودن خوراکی‌ ها بوده است. در‌ این قسمت حوضی جای دارد که با عبور آب قنات از آن، هوای آن مدام خنک و مطبوع است.
سطح سوم که به عبارتی زیرزمین منزل به شمار می رود، دارای اتاق و دالان‌ های گوناگون می‌ باشد که در روزهای گرم فصل تابستان محل سکونت اهالی منزل بوده است. سطح چهارم که طبقه همکف می‌ باشد، از بخش‌ های مختلفی همچون اتاق‌ های پنج دری، تالار، اتاق ارسی، آشپزخانه و محل زندگی خدمه منزل تشکیل شده است. طبقه پنجم، پشت بام خانه است. در این طبقه چاه‌ خانه‌ ای وجود داشته که با استفاده از چرخ چاه، از چاه‌ های معروف چهل گز، آب برداشت و آب‌ انبار را که در طبقه همکف قرار داشت پر کرده و برای آشامیدن و نظافت استفاده می‌ کردند.

موزه آب یزد در حال حاضر یکی از بی‌ نظیر ترین موزه‌ های آب در دنیا می‌ باشد.

موزه آب یزد (خانه کلاهدوزها)

هیچ دیدگاهی تاکنون ارسال نشده. اولین دیدگاه را ارسال کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *